TOM Brehoni

Návod na varkoče

Publikováno 6. června 2024

U táborů se silným příběhem a atmosférou jiného světa, třeba jako vytrženého z knížky, je vždycky vítaným pomocníkem pro vžití se do příběhu nějaký ten táborový kostým. Pokud jste si právě řekli, že táborový kostým jako vystřižený z knížky bude něco velice časově náročného a ještě k tomu bude potřeba být velice zručný, tak nezoufejte. Níže vám totiž popíšeme, jak takový základ kostýmu zvládnout během chvilky a ještě k tomu bez shánění nějakých speciálních materiálů.

Základem téměř jakéhokoliv kostýmu může být takzvaný varkoč, někteří by mohli říct hábit nebo dokonce přehoz. Kouzlo varkoče spočívá v jeho jednoduchosti na výrobu, pohodlnosti při nošení a možnost ho ozdobením zasadit do všemožných druhů příběhů.

Tak a teď už tedy, jak ten opěvovaný varkoč vytvořit. Budeme potřebovat 1 bílé prostěradlo (ideálně z bavlny, bez elastických okrajů a rozměr 90x200 cm) a nůžky. Z prostěradla vystřihneme obdélník, který bude mít šířku jako je šířka ramen jeho majitele + zhruba 25 cm navíc, aby mohla látka zakrýt celá ramena a lehce padat až na paže. Délku vyřešíme násedovně: změříme majitele od ramen ke kolenům a vynásobíme dvěma. Dostali jsme dlouhý obdélník látky. Nyní veprostřed obdélníku vystřihneme oválný otvor na hlavu, tak aby se dal varkoč pohodlně přetáhnout. Tak a varkoč máme na světě! Pokud máte k dispozici šicí stroj, tak je dobré zapošít okraje varkoče i otvoru na hlavu, aby se látka netřepila a netrhala.

K varkočí je dobré mít pásek nebo pruh látky (lze využít zbytky prostěradla) na stažení v pase. A posledním krokem je varkoč například obarvit (barva na textil je běžně dostupná v drogeriích - osvědčená je klasická DUHA) či jinak vyzdobit